Indemnizația și norma de lucru ale tânărului specialist medic

30 martie 2023 12

Buna ziua. După absolvirea Universității de Medicină și finalizarea rezidențiatului, am fost repartizată într-o localitate urbană, în calitate de tânăr specialist, pentru a munci perioada de 3 ani. Am semnat contractul relevant cu Ministerul Sănătății în 2017, în formatul prevăzut de Hotărârea de Guvern nr. 923 din 2001, HG care a fost modificată în 2019. Modificarea menționată are vreun efect asupra contractului semnat de mine în 2017? În 2021 am fost angajată cu o normă de 0,5 salariu, adică până la modificarea HG nr. 1347 din 2007 in temeiul art. 11 din Legea ocrotirii sanatatii (411/1995), care a fost publicată pe 16.03.23. Această din urmă modificare se aplică și în cazul meu, adică tânăr specialist care a semnat contractul în 2017? Mă interesează anume prevederea privind "normă întreagă"?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Irina.
Nu se aplică în cazul dumneavoastră. deoarece la moment nu mai sunteți tînăr specialist.
Potrivit codului muncii tînăr specialist este absolvent al instituţiei de învăţămînt superior, mediu de specialitate sau secundar profesional în primii trei ani după absolvirea acesteia;

31 martie 2023