Indemnizația unica

2 noiembrie 2018 87

Am lucrat la o întreprindere de stat și m-am eliberat. După aia am aflat că sunt însărcinată în 12 săptămâni și m-am reangajat la aceeași întreprindere, numai că în altă regiune. Mi se va achita indemnizația unica?

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
indemnizația unică la naștere? ea se achită tuturor,
indemnizația lunară se calculează procentual din suma salariului pentru ultimile 12 luni lucrate, aceasta diferă de la caz la caz

3 noiembrie 2018
Lucia Betisor
  • Parajurist
  • Contravenţii rutiere

LEGE Nr. 158
din 04.07.2008
cu privire la funcţia publică şi statutul funcţionarului public
Conform Articolul 42. Garanţiile sociale
(3) În cazul pensionării anticipate ori obţinerii dreptului la pensie pentru limită de vîrstă sau în cazul încetării raporturilor de serviciu, funcţionarul public, la cererea lui scrisă, depusă pînă... mai detaliat la data survenirii situaţiilor menţionate, beneficiază, pentru fiecare an complet de vechime în serviciul public, de dreptul la o indemnizaţie unică în proporţie de 15% din salariul de funcţie determinat conform gradului şi treptei de salarizare deţinute la momentul depunerii cererii în cauză. Acordarea indemnizaţiei respective se consemnează în dosarul personal şi în carnetul de muncă. În cazul în care funcţionarul public a primit indemnizaţia unică în condiţiile specificate în prezentul alineat şi continuă să activeze în serviciul public sau în cazul reangajării în serviciul public, la încetarea raporturilor de serviciu sau în cazul pensionării în timpul exercitării funcţiei publice, indemnizaţia unică i se va acorda în mărimea cuvenită pentru anii compleţi de vechime în serviciul public după perioada pentru care a fost achitată indemnizaţia unică anterioară.

5 decembrie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Se ia in calcul faptul ca activitatea in intreprindere de stat nu obligatoriu impune existența de funcție publica, vedeți ca nu a fost mențioata asa info astfel norma nu poate fi aplicata fara concretizari de rigoare

5 decembrie 2018