Indemnizatia va fi oprita sau nu?

7 august 2017 52

Buna ziua, ma puteti ajuta? Eu sunt in concediu de maternitate. Daca voi da copilul la gradinita, indemnizatia va fi oprita sau nu?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Tarita,

Conținutul speței dvs se refera la îndemnizația pentru creșterea copilului deoarece concediul de maternitate presupune atunci când sunteți însărcinată.

Astfel, urmează să știți că îndemnizațiile pentru creșterea copilului se suspendă doar atunci când dvs vă veți relua activitatea în condiţiile timpului de muncă integral înainte de expirarea concediului pentru... mai detaliat îngrijirea copilului în vârstă de până la 3 ani.

Legea nu prevede suspendarea îndemnizațiilor în cazul când dvs dați copilul la grădiniță, doar că legislația în vigoare prevede că copilul poate fi dat la grădiniță începând cu vârsta de 3 ani iar îndemnizația pe care o primiți și vorbiți dvs este până la 3 ani ...

Cu titlu de adăugare vă mai pot spune că atunci când dvs vă veți relua activitatea în condițiile timpului de muncă parțial ( adică în sumă de 75 de procente ceea ce presupuen că nu veți activa 8 ore pe zi așa cum prevede Codul Muncii, dar mai puțin ) indemnizaţia nu se suspendă.

7 august 2017
Tarita Irina

multumesc mult

7 august 2017