Indemnizatie de crestere a copilului

26 iunie 2023 28

Buna! Recent in familia noastra a aparut un copil. Atat sotia, cat si eu suntem asigurati. Sotia se afla la moment in concediu de maternitate. Noi am dori ca sotia sa ramana angajata, dar indemnizatia de crestere a copilului sa fie calculata in baza salariului meu. Am auzit ca unii procedeaza in felul urmator: sotul ia concediu de ingrijire a copilului, se stabileste indemnizatia, sotul face rechemare la lucru si ulterior mama scrie concediu de crestere a copilului. Cat de corect ar fi de procedat in asa mod? Exista riscuri si care ar fi acestea? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Procedura descrisă de dumneavoastră așa și funcționează în practică, este legală și nu există riscuri.

26 iunie 2023