Indemnizatie de eliberare sau reducere din functie

4 iunie 2018 98

Sunt in concediu de ingrijirea a copilului pana la 3 ani (peste 3 luni implineste 3 ani). Institiutia de unde am iesit in concediu s-a comasat si functia mea este ocupata. Vreau sa ies la munca, ce drepturi am eu in aceasta situatie? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Andriana Brasoveanu
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere

Este strict interzis de a se concedia persoana aflată în concediu de îngrijire a copilului pînă la vîrsta de 3 ani,ținînd cont de faptul că în baza alin. (3) al art.124 din Codul Muncii al RM, acest concediu se include în vechimea în muncă inclusiv în vechimea în muncă specială... mai detaliat și în stagiul de cotizare.
Respectiv, este de dorit de a vă adresa directorului interprinderii, în cazul în care doriți să reveniți la muncă să vă adresați cu o cerere în scris în care sa solicitați reîncadrarea în cîmpul muncii, în cazul în care doriți să reveniți la muncă în ziua în care copilul a împlinit trei ani, pur si simplu vă prezentați la locul de muncă ulterior. Din practică pot să spun că o sa vi se explice multe ”lucruri”. Nu renunați la drepturile Dumneavoastră. Numai bine!

4 iunie 2018