Indemnizatie de îngrijire a copilului

7 august 2023 3

Bună ziua. În decembrie curent urmează să nasc. Opțiunea pe care o aleg este să primesc 90% din salariu pentru 1 an și 2 luni (calculat în baza salariului meu, care este mai mare), dar să ies la serviciu după 6 luni.
Întrebarea mea e următoare:
Dacă ies la serviciu începând cu luna a șaptea, reiese că o să primesc doar indemnizația de la stat de 1.000 lei, iar cea calculată în baza salariului meu va fi oprită? Sau există o alternativă ca să primesc indemnizația calculată în baza salariului meu, dar și salariul?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Nu vă îngrijoraţi.
Reluarea activităţii de muncă nu suspendă indemnizaţia pentru concediu de creştere a copilului deja stabilită.

(4) Mama sau tata care, după acordarea concediului pentru îngrijirea copilului, îşi reia activitatea, se angajează, desfăşoară activităţi în scopul obținerii de venit sau se eliberează înainte de expirarea concediului pentru îngrijirea copilului... mai detaliat are dreptul la indemnizaţie lunară.

7 august 2023