Indemnizatie de maternitate pentru liber profesionisti ce achita taxa anuala fixa de contribuitii sociale

28 iunie 2023 24

Buna ziua. Dorim sa stim care va fi baza pentru calcularea indemnizatiei de maternitate in cazul in care persoana desfasoara activitate independenta de prestare a serviciilor si achita taxa anuala stabilita de contributii sociale. Multumesc.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Liber profesionist și activitate independentă sunt lucruri diferite.

LEGE Nr. 289 din 22-07-2004 privind indemnizaţiile pentru incapacitate temporară de muncă şi alte prestaţiide asigurări sociale prevede
(31) Venitul lunar asigurat pentru liber-profesioniști ce practică activitate în sectorul justiției se determină prin împărțirea a 1/12 a taxei fixe a contribuției de asigurări sociale... mai detaliat de stat stabilită pentru anul corespunzător la cota tarifului contribuțiilor de asigurări sociale de stat obligatorii pentru angajatorii sectorului privat pentru această perioadă. Venitul lunar asigurat determinat se include în calcul în lunile pentru care au fost plătite taxele fixe ale contribuției de asigurări sociale de stat obligatorii stabilite începând cu 1 ianuarie 2021.

anexa nr. 1 la Legea nr. 489/1999 privind sistemul public de asigurări sociale prevede că
Asigurarea socială achitată de persoanele care desfășoară activitate independentă în domeniul comerțului acordă dreptul doar la pensia pentru limită de vârstă și indemnizația de deces.

29 iunie 2023