Îndemnizație în baza salariului soțului

2 iulie 2020 85

Buna! Noi am primit si inca primim indemnizația lunară pentru copil in baza salariului sotului. Acum, in ultima vreme, angajatorul lui întârzie rău cu salariul, poate sa nu-l achite si câte doua luni. Respectiv, sotul vrea sa se elibereze din acest serviciu, dar momentan inca nu are un alt post de munca. Intrebarea este: daca se elibereaza, va trebui sa intoarcem banii primiti cu titlu de indemnizatii înapoi la stat? O sa primim mai departe indemnizația lunară? Multumesc mult.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Cuantumul indemnizației este calculat pentru perioada anteriora ieșirei unuia dintre soți la muncă, astfel, dacă am înțeles corect întrebarea, nu veți fi obligat să returnați ceva, urmînd a primi banii pînă la termenul limită.

6 iulie 2020