Indemnizatie la nastere

13 august 2023 3

Buna ziua! M-am adresat la medicul de familie pentru a perfecta actele necesare la acordarea indemnizatiei la nastere, fiind insarcinata in saptamana a 32-a, intrucit nu am putut merge la medic la termenul de 30 de saptamani. Medicul mi-a spus ca am pierdut 2 saptamini din totalul de 126 zile, pentru ca nu m-am adresat la timp. Este corect asa ceva?

Jurist comments 1

  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna! Nu este corect, deoarece Conform Legii 289 din 22-07-2004 privind indemnizaţiile pentru incapacitate temporară de muncă şi alte prestaţii de asigurări sociale, la Articolul 16. Indemnizaţia de maternitate
alin (1) Asiguratele, soţiile aflate la întreţinerea soţilor asigurați şi şomerele care s-au aflat la evidenţă în instituţiile medico-sanitare din Republica Moldova,... mai detaliat care au dreptul la concediu de maternitate, ce include concediul prenatal şi concediul postnatal, beneficiază de indemnizaţie de maternitate.

alin (2) Indemnizaţia de maternitate se acordă integral la a 30-a săptămînă de sarcină, pe o perioadă de 126 de zile calendaristice...
Adica dvs., aveti tot dreptul de a solicita perfectarea actelor pentru acordarea indemnizatiei. Succese! Daca o sa aveti nevoie de ajutor juridic puteti apela 069049267

15 august 2023