Indemnizație la nașterea copilului

22 august 2023 3

Bună ziua. Am născut în iulie 2023. Cum e posibil să obțin indemnizațiile pentru copil, dacă acesta încă nu are certificat de naștere, din cauză că am întâmpinat dificultăți în obținerea lui?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna Cristina, CNAS-l n-o să miargă la tratative pentru a obține indemnizații, din lipsa certificatului de naștere a copilului. Ei examinează adresarea în baza documentului prezentat sw DVS. Hotărățte întrebarea cu certificat de naștere, altfel ai să dai greș.

23 august 2023
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua,
nu este posibil ca să primiți indemnizația fără certificatul de naștere al copilului, după caz certificatul de naștere al copilului premergător.
Este necesar să cunoașteți că termenul acordat pentru declararea nașterii și înregistrarea actului de stare civilă este de cel mult 3 luni din ziua nașterii copilului.
Nerespectarea fără... mai detaliat motiv întemeiat de către părinți sau persoanele care îi înlocuiesc a termenului de depunere a declarației cu privire la naștere - atrage după sine aplicarea unei amenzi.
La fel, este necesar să cunoașteți că termenul de solicitare a indemnizației tot este limitat, acesta fiind de 12 luni de la nașterea copilului.
Prin urmare, este necesar să urgentați procesul de înregistrarea a nașterii și primirii certificatului de naștere.
În cazul în care întâmpinați careva dificultăți și aveți nevoie de ajutorul unui avocat sau avocat stagiar puteți să mă contactați la numărul de contact 060643035.

23 august 2023