Indemnizatie lunara de ingrijire a copilului

16 iunie 2018 86

Poate tatal sa ia indemnizatia lunara de ingrijire a copilului si sa continue sa lucreze cate 7 ore pe zi? Si, in acelasi timp, mama sa stea acasa cu copilul, dar sa ii mearga vechimea in munca? Cunosc persoane cu asa situatie. Este asta legal? Asa spune legea, sau depinde de angajatorul mamei? Multumesc!

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună Anișoara,

De indemnizaţie lunară pentru creşterea copilului beneficiază, la cerere, opţional: unul dintre părinţi, bunelul, bunica, o altă rudă care se ocupă nemijlocit de îngrijirea copilului, precum şi tutorele, dacă sunt persoane asigurate şi îndeplinesc condiţiile de realizare a stagiului de cotizare.

În cazul în care beneficiarul de indemnizaţie pentru creşterea... mai detaliat copilului îşi reia activitatea în condiţiile timpului de muncă integral înainte de expirarea concediului pentru îngrijirea copilului sau se angajează la o altă unitate, indemnizaţia stabilită se suspendă şi se stabileşte celuilalt părinte, unui bunel/bunică sau altei rude care se ocupă nemijlocit de îngrijirea copilului, dacă are stagiu de cotizare.

În cazul în care mama sau tata (beneficiar de indemnizaţie) îşi reia activitatea în condiţiile timpului de muncă parţial, indemnizaţia nu se suspendă.

16 iunie 2018
Iulia Furtuna
  • Avocat

Anisoara, nu veti pastra vechimea de munca daca nu beneficiati Dvs de concediul pentru ingrijirea copilului, dar alta persoana.

16 iunie 2018