Indemnizatie pentru ambii copii

30 martie 2018 60

Spuneti-mi, va rog: eu sunt mamica la doi copii. Cand copilul avea aproape un an, am iesit la lucru si primeam pentru el indemnizatia de ingrijire a copilului. Acum am nascut al doilea copil. Pot sa cer ca sa mi se achite indemnizatie pentru ambii copii, primul avind un an si noua luni si al doilea este nou-nascut?

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Avocat

Sigur ca da! Adresati-va CTAS pentru a determina lista de documente pe care trebuie sa o depuneti. In afara de indemnizatia de maternitate, aveti dreptul si la aceste indemnizatii: http://www.cnas.md/tabview.php?l=ro&idc=560&t=/Alte-prestatii-sociale/Indemnizatii/Indemnizatii-adresate-familiilor-cu-copii

31 martie 2018