Indemnizatie pentru copil

24 iulie 2017 37

Buna seara! Eu am ramas fara serviciu, fiind ,,rugata" sa scriu cerere din proprie vointa; astfel am ramas fara indemnizatie.Copilul avea la momentul concedierii 1 an si 2 luni. M-am reangajat in alta parte; la o zi dupa angajare mi-am luat concediu de ingrijire. Copilul are acum 1 an si 3 luni. Spuneti-mi va rog voi avea eu dreptul la indemnizatie?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua.
În conformitate cu REGULAMENTUL cu privire la modul de stabilire şi plată a indemnizaţiilor adresate familiilor cu copii din 15 noiembrie 2002, avem
1. Dreptul de a beneficia de indemnizaţii adresate familiilor cu copii îl au persoanele asigurate/neasigurate cu domiciliul sau reşedinţa în Republica Moldova.
2.... mai detaliat Persoană asigurată se consideră, în condiţiile prezentului Regulament, persoana care îndeplineşte condiţiile prevăzute în articolul 6 al Legii nr. 289-XV din 22 iulie 2004 privind indemnizaţiile pentru incapacitate temporară de muncă şi alte prestaţii de asigurări sociale.
3.1. Persoană neasigurată se consideră mama/tata, părintele adoptiv/tutorele care la data naşterii copilului:
- nu este încadrat în cîmpul muncii;
- este încadrat în cîmpul muncii, însă nu întruneşte stagiul necesar de cotizare pentru acordarea indemnizaţiei lunare pentru creşterea copilului pînă la vîrsta de 3 ani;
- întruneşte stagiul necesar de cotizare, dar nu are dreptul la concediu parţial plătit pentru îngrijirea copilului;
- întruneşte stagiul necesar de cotizare, se află în concediu pentru îngrijirea copilului şi în perioada luată în calcul nu are realizat venit asigurat din alte motive decît concediul medical, concediul de maternitate, concediul pentru îngrijirea copilului pînă la împlinirea vîrstei de 3 ani, şomajul cu drept de ajutor de şomaj;...
Pentru mai multe răspunsuri puteți accesa site http://lex.justice.md/document_rom.php?id=FA845B95:C0C94885.
Dar, ar fi o întrebare care e motivul că ați fost rugată sa scrieți cerere de demisie din propriea inițiativa?

Cu respect,
Felicia Ungureanu.

25 iulie 2017