Îndemnizatie pentru copil

26 mai 2020 100

Dupa ce am nascut, am inceput sa primesc indemnizatia pentru ingrijirea copilului in suna de 640 lei, pe care o primesc si acum. Dupa cateva luni, m-am angajat oficial in cu un salariu complet. Trebuie sa ma dezic de indemnizatie sau pot sa o primesc in continuare?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna ziua Ala,

Mama sau tata (beneficiar de indemnizaţie lunară pentru îngrijirea copilului până la împlinirea vârstei de 2 ani) care îşi reia activitatea, se angajează, desfăşoară activităţi în scopul obţinerii de venit sau se eliberează are dreptul la indemnizaţie.

27 mai 2020