Indemnizatie pentru ingrijirea copilului

19 august 2020 229

Buna ziua! Eu activez la o Intreprindere de stat timp de 3 ani, iar sotul lucreaza in sectorul privat. Salariul sotului este mai mare decat al meu. E posibil sa scrie sotul cerere pentru concediul de ingrijire a copilului (pana la varsta de 3 ani), iar dupa stabilirea acestuia, sa-si rea activitatea la intreprindere, pastrind totodata indemnizatia lunara? In acest caz (de indemnizatie stabilita pe numele sotului) eu ar trebui sa continui activitatea la intreprinderea de stat sau sa ma concediez? Multumesc anticipat pentru raspuns!

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună
În cazul în care optați pentru ca soțul să ia concediu pentru îngrijirea copilului se prezumă că dumneavoastră trebuie să lucrați în acest timp. Da, soțul poate să reia activitatea și să primească și salariul și indemnizația integral.

21 august 2020