Indemnizație pentru perioada de carantină

22 aprilie 2020 31

Bună ziua. Spuneți-mi, va rog, dacă pot beneficia de indemnizație pentru carantină, dacă ma aflu concomitent în concediu anual de odihna, adică ma aflu în concediu anual de odihnă, însă în această perioadă sunt nevoit să mă și autoizolez în regim de carantina? Multumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Ilie Nevmer
  • Jurisconsult

Fiecare indemnizatie este acordata pentru anumita circumstanta. In cazul Dstra, indemnizatia nu poate fi stabilita si achitata din considerente ca raportul de munca nu a fost suspendat in urma starii de urgente sau carantine, dar sunteti in concediul de odihna anual. Faptul ca sunteti in autoizolare in timpul concediului nu... mai detaliat prezuma careva obligatii din partea angajatorului sau statului.

23 aprilie 2020