Indemnizație pentru tineri specialisti în medicină

20 octombrie 2022 34

Bună ziua. Am absolvit USMF, specialitatea stomatologie și am hotărât să merg într-un centru raional pentru a lucra în domeniua. Am fost la Ministerul Sănătății pentru a mi se acorda indemnizația pentru tânăr specialist, dar dosarul meu a fost respins, cu argumentul că această indemnizație nu se acordă stomatologilor. Rog să mă ajutați, pentru că nu am găsit în lege vreo prevedere care să excludă specialitatea mea de la primirea indemnizației.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Doina, o să fie OK dacă DVS o să apelați oficial cu o cerere la Ministerul Sănătății pentru a vă fi refuzat și în baza cărui legi ei se conduc, ca mai apoi să apelați în intanța dejudecată pentru a face rost de o hotărîre, pentru... mai detaliat a obliga Ministewrul să vă asigure indemnizația solicitată.

21 octombrie 2022