Indemnizatii de tanar specialist

21 septembrie 2020 47

Buna ziua. Sunt angajata in sistemul medical ca tanar specilist din august 2017. Recent am aflat ca s-a marit indemnizatia pentru asistenti medicali tineri specialisti. Eu am primit din 2017 pana in noiembrie 3 transe de indemnizatii. Nu cunosc suma totala, deoarece administratia locala niciodata nu mi-a dat informatii concrete pana in prezent. As vrea sa aflu daca se mai face recalcul anul acesta? Mentionez ca eu am implinit 3 ani de activitate in acelasi loc in luna august a anului curent, iar ordinul a fost semnat in ianuarie 2020. Multumesc.
P.S.mersi mult ca ne dati posibilitatea sa primim consultatii pe aceasta pagina.

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună
la moment încă nu au fost operate modificări la Hotărîrea Guvernului 802/2015 care stabilește mărimea indemnizației tinerilor specialiști.
Dar chiar dacă și vor fi operate aceste modificări ele se vor aplica pe viitor, adică pentru cei care vor lua calitatea de tânăr specialist începând cu data intrării în vigoare a... mai detaliat modificărilor.

22 septembrie 2020