Indemnizatii pentru copil

27 mai 2020 104

Buna ziua! Daca tatal copilului este angajat oficial, el poate sa beneficieze de indemnizatie unica si de indemnizatia lunara pana la 2 ani si 2 luni, in cazul in care sotia este la fel angajata oficial?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Elena,

De indemnizaţie lunară pentru creşterea copilului până la împlinirea vârstei de 2 ani şi 2 luni, ca persoană asigurată poate beneficia, la cerere opţional: tatăl, bunelul, bunica sau altă rudă care se ocupă nemijlocit de îngrijirea copilului, dacă îndeplinesc condiţiile de realizare a stagiului necesar de cotizare şi... mai detaliat se află în concediu pentru îngrijirea copilului.

În cazul în care beneficiarul de indemnizaţie lunară pentru creşterea copilului se angajează, îşi reia activitatea de muncă sau se eliberează înainte de expirarea concediului pentru îngrijirea copilului pînă la împlinirea vîrstei de 2 ani şi 2 luni ori desfăşoară activităţi în scopul obţinerii de venit, indemnizaţia stabilită se suspendă, cu excepţia cazului în care de aceasta beneficiază mama sau tatăl copilului, şi se stabileşte, la cerere, unei alte persoane, dacă întruneşte condiţiile prevăzute de legislaţie pentru acordarea indemnizaţiei.

Mama sau tata care, după acordarea concediului pentru îngrijirea copilului, îşi reia activitatea, se angajează, desfăşoară activităţi în scopul obţinerii de venit sau se eliberează înainte de expirarea concediului pentru îngrijirea copilului are dreptul la indemnizaţie lunară.

28 mai 2020