Indemnizatii pentru copil pe numele sotului angajat la privat

21 mai 2020 71

Buna ziua. Sotul este angajat legal la privat, iar eu sunt insarcinata in luna a 6. Pot sa indemnizatiile pentru copil?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Dăna Ecaterina, sigur, fiindcă modul de plată a indemnizațiilor sînt prevăzute de codul muncii Articolul 123. Concediul medical
(1) Concediul medical plătit se acordă tuturor salariaţilor şi ucenicilor în baza certificatului medical eliberat potrivit legislaţiei... mai detaliat în vigoare.
(2) Modul de stabilire, calculare şi achitare a indemnizaţiilor din bugetul asigurărilor sociale de stat în legătură cu concediul medical este prevăzut de legislaţia în vigoare.
Articolul 124. Concediul de maternitate şi concediul parţial plătit pentru îngrijirea copilului
(1) Femeilor salariate şi ucenicelor, precum şi soţiilor aflate la întreţinerea salariaţilor, li se acordă un concediu de maternitate ce include concediul prenatal cu o durată de 70 de zile calendaristice (în cazul sarcinilor cu 3 şi mai mulţi feţi - 112 zile calendaristice) şi concediul postnatal cu o durată de 56 de zile calendaristice (în cazul naşterilor complicate sau naşterii a doi sau mai mulţi copii – 70 de zile calendaristice), plătindu-li-se pentru această perioadă indemnizaţii în modul prevăzut la art.123 alin.(2)., nu importă unde lucrează soțul la privat sau la stat.

21 mai 2020