Îndemnizații pentru tânăr specialist

20 septembrie 2019 34

Poate un tânăr specialist care a primit prima tranșă de indemnizații să se transfere cu serviciul în al doilea an în altă instituție de învățământ din cauza situației familiare si să primeasca mai departe indemnizațiile?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Natalia.

Ar fi cazul să vorbiți cu angajatorul despre această situație sau să vă adresați la Ministerul Educației, Culturii și Cercetării în legătură cu aceasta.

De regulă, tânărul specialist se obligă să activeze 3 ani în instituţiile de învățământ în care a fost repartizat, iar în cazul concedierii acestuia la cerere... mai detaliat până la expirarea acestui termen, el va restitui sumele achitate până la data concedierii.

Vedeți prevederile acestui regulament: legis.md/cautare/getResults?doc_id=113849&lang=ro

19 iunie 2020