Infiintare firma pentru prestare servicii

5 octombrie 2018 207

Buna ziua. Am intentia sa prestez servicii IT in Europa si pentru asta am nevoie de o firma. In Romania este posibil de creat PFA (Persoana Fizica Autorizata), ceea ce imi convine (1 persoana, fara angajati). As dori sa stiu care este echivalentul acesteia in MD, care sunt taxele, impozitele etc. Merci anticipat.

Jurist comments 3

Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Puteti inregistra o intreprindere individuala.
Taxe http://www.asp.gov.md/ro/node/10.

5 octombrie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Constantin,
Ați putea înființa o Întreprindere Individuală.
Mărimea taxelor și impozitelor depinde de veniturile înregistrate, precum și de faptul dacă veți decide să deveniți rezident a al Parkului IT sau nu. Rezidenții acestei zone beneficiază de o reduce la plata impozitului pe venit, însă cheltuielile suportate nu sunt deductibile, or, mărimea... mai detaliat impozitului stabilit se percepe din întreaga suma încasată (din venit).
Ați putea să depuneți în prealabil o cerere în adresa Serviciului Fiscal de Stat să vi se comunice care sunt taxele și impozitele în ramura respectiva ca fiind rezident al Parkului IT și care le-ați achitat dacă nu sunteți rezident.
Serviciul Fiscal de Stat se afla pe str. Constantin Tănase 9

5 octombrie 2018
Vladimir Palamarciuc
  • Avocat

Constantin, echivalentul in RM la PFA din Romania este institutia de "Intreprinzator Individual". Regulile de inregistrarea sunt stabilite in Legea 220/2007 privind inregistrarea de stat a persoanelor juridice si intreprinzatorilor individuali. Daca deveniti membru a parcului IT puteti benecifia de facilitati pentru primii 5 ani de zile- sunt reglementate in... mai detaliat articolul 15 din Legea cu privire la parcurile pentru tehnologia informatiei 77/2016.

7 noiembrie 2018