Infiintare firma pentru prestare servicii IT

11 octombrie 2018 360

Buna ziua.
Am o intrebare in continuare la discutia de aici: https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/infiintare-firma-pentru-prestare-servicii.

Pentru acest gen de activitate se recomanda Intreprindere Individuala sau SRL? De ce si care sunt diferentele? In caz de aderare la park IT, in lege se spune ca se achita doar 7% din suma totala in care sunt incluse toate taxele si impozitele. Deci, sa inteleg ca daca facturez per an 10K euro, doar 700 euro reprezinta ceea ce datorez statului, restul 9.3k euro imi revine mie definitiv? Am inteles corect?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Constantin,
Pentru mai multe detalii consultați Legea Nr. 77 din 21.04.2016 cu privire la parcurile pentru tehnologia informaţiei.
Link (lege): http://lex.justice.md/viewdoc.php?action=view&view=doc&id=365261&lang=1

Atrageți atenția la prevederile articolului 15 alineatele (1) și (2) și consultați suplimentar un specialist în contabilitate sau după cum am recomandat anterior depuneți o interpelare la Serviciul Fiscal de Stat... mai detaliat sau chiar mergeți la o consultație, de care veți beneficia gratuit. Nu ezitați să beneficiați de aceasta.

De asemenea, ați putea vedea și Hotărârea Guvernului Nr. 1144 din 20.12.2017cu privire la crearea parcului pentru tehnologia informaţiei „Moldova IT park”
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=373500

Cât privește diferența între formele juridico-organizatorice a activității economice: „Întreprindere Individuală” și „Societate cu Răspundere Limitată”, caracterele ce diferențiază esențial aceste 2 tipuri se referă la următoarele:
1. Întreprinderea Individuală:
- are statut de persoană fizică
- fondatorul ÎI răspunde nelimitat, cu întreg patrimoniul său personal pentru obligațiile ÎI

2. Societatea cu Răspundere Limitată
- are statut de persoană juridică
- fondatorii răspund față de societate în limita aportului la capitalul statutar.

Succes.

11 octombrie 2018
Igor Popa
  • Avocat

Potrivit art. 370 din Codul fiscal, în cazul în care sunteți rezident al parcului pentru tehnologia informației achitați un impozit unic de 7% din venitul din vânzări. Acest impozit unic cuprinde următoarele impozite și taxe:
- impozitul pe venit din activitatea de întreprinzător,
- impozitul pe venit din salariu,
- contribuțiile... mai detaliat de asigurări sociale de stat obligatorii datorate de angajați şi angajatori,
- primele de asigurare obligatorie de asistență medicală datorate de angajați şi angajatori,
- taxele locale,
- impozitul pe bunurile imobiliare
- taxa pentru folosirea drumurilor de către autovehicule înmatriculate în Republica Moldova
Cu toate acestea, suma minimă a impozitului unic perceput în acest caz se va determina lunar per angajat şi va constitui 30% din cuantumul salariului mediu lunar pe economie, prognozat pentru anul aferent perioadei fiscale a impozitului respectiv.
Cu alte cuvinte, lunar se va percepe 7% din venitul din vânzări, însă, pentru anul 2018, nu mai puțin de 1845 MDL/ per angajat (Salariu mediu lunar pentru 2018 – 6 150 MDL).
Acest impozit se achită lunar de către rezidentul parcului pentru tehnologia informației.

Cu privire la forma de organizare a societății:

Întreprinderea Individuală (Î.I.) este întreprinderea care aparține cetățeanului cu drept de proprietate privată. Patrimoniul Î.I. se formează pe baza bunurilor cetățeanului sau a familiei și a altor surse care nu sunt interzise de lege. Orice întreprindere individuală are un patrimoniu inseparabil de bunurile personale ale antreprenorului.

Avantaje
- Fondarea Î.I. este simplă și rapidă.
- Modalitate simplă de ținere a evidenței contabile;
- Costul serviciilor contabile reduse la minim.

Dezavantaje
- Răspundere nelimitată față de terți (proprietarul răspunde cu toate bunurile sale personale împotriva potențialilor creditori.

Societatea cu răspundere limitată (S.R.L.) este societatea comercială cu personalitate juridică cu capital social care este divizat în părţi sociale, conform actului de constituire şi cu obligaţii care sunt garantate cu patrimoniul societăţii.

Avantaje
- Posibilități ample de atragere a investitorilor străini;
- Întreprinderea răspunde pentru obligaţii doar cu patrimoniul său propriu, iar asociaţii nu răspund pentru obligaţiile întreprinderii.

Dezavantaje
- Administrarea întreprinderii este una destul de complicată și anevoioasă;
- Societățile trebuie să țină contabilitatea în partidă dublă, acest lucru implică costuri mai mari și eforturi organizatorice mai mari.

Prin urmare, dacă se dorește o creștere a companiei și eventual creșterea numărului de angajați, vă recomandăm să înființați un SRL.

12 octombrie 2018
Igor Popa
  • Avocat

Potrivit art. 370 din Codul fiscal, în cazul în care sunteți rezident al parcului pentru tehnologia informației achitați un impozit unic de 7% din venitul din vânzări. Acest impozit unic cuprinde următoarele impozite și taxe:
- impozitul pe venit din activitatea de întreprinzător,
- impozitul pe venit din salariu,
- contribuțiile... mai detaliat de asigurări sociale de stat obligatorii datorate de angajați şi angajatori,
- primele de asigurare obligatorie de asistență medicală datorate de angajați şi angajatori,
- taxele locale,
- impozitul pe bunurile imobiliare
- taxa pentru folosirea drumurilor de către autovehicule înmatriculate în Republica Moldova
Cu toate acestea, suma minimă a impozitului unic perceput în acest caz se va determina lunar per angajat şi va constitui 30% din cuantumul salariului mediu lunar pe economie, prognozat pentru anul aferent perioadei fiscale a impozitului respectiv.
Cu alte cuvinte, lunar se va percepe 7% din venitul din vânzări, însă, pentru anul 2018, nu mai puțin de 1845 MDL/ per angajat (Salariu mediu lunar pentru 2018 – 6 150 MDL).
Acest impozit se achită lunar de către rezidentul parcului pentru tehnologia informației.
Cu privire la forma de organizare a societății:
Întreprinderea Individuală (Î.I.) este întreprinderea care aparține cetățeanului cu drept de proprietate privată. Patrimoniul Î.I. se formează pe baza bunurilor cetățeanului sau a familiei și a altor surse care nu sunt interzise de lege. Orice întreprindere individuală are un patrimoniu inseparabil de bunurile personale ale antreprenorului.
Avantaje
- Fondarea Î.I. este simplă și rapidă.
- Modalitate simplă de ținere a evidenței contabile;
- Costul serviciilor de contabile reduse la minim.
Dezavantaje
- Răspundere nelimitată față de terți (proprietarul răspunde cu toate bunurile sale personale împotriva potențialilor creditori.
Societatea cu răspundere limitată (S.R.L.) este societatea comercială cu personalitate juridică cu capital social care este divizat în părţi sociale, conform actului de constituire şi cu obligaţii care sunt garantate cu patrimoniul societăţii.
Avantaje
- Posibilități ample de atragere a investitorilor străini;
- Întreprinderea răspunde pentru obligaţii doar cu patrimoniul său propriu, iar asociaţii nu răspund pentru obligaţiile întreprinderii.
Dezavantaje
- Administrarea întreprinderii este una destul de complicată și anevoioasă;
- Societățile trebuie să țină contabilitatea în partidă dublă, acest lucru implică costuri mai mari și eforturi organizatorice mai mari.
Prin urmare, dacă se dorește o creștere a companiei și eventual creșterea numărului de angajați, vă recomandăm să înființați un SRL.
Pentru mai multe detalii puteți apela la Serviciul Suport Clienți la nr. (022) 22 44 88.

12 octombrie 2018