Înființare SRL

12 august 2018 95

Activez in baza patentei de întreprinzător din 2009, la comercializarea și vânzarea cu amănuntul la tabere și tejghelei, termenul limită a patentei oferit de guvern este până pe 31.12.2018. Respectiv doresc să deschid un SRL pentru a putea activa mai departe. Întrebarea constă în ce tipuri de impozite voi fi obligat să achit lunar sau anual?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Vă fi necesar sa achitați următoarele:
- lunar plata către Casa Națională de Asigurări Sociale;
- lunar plata pentru asigurarea medicala obligatorie;
- impozitul pe venit;
- în dependență de mărimea rulajului sau a importului de mărfuri TVA;
- posibil sa aveți necesitate de autorizație,etc.

Ar fi cazul să consultați un contabil specializat care vă va... mai detaliat spune mai multe referitor la taxe și impozite.

13 august 2018