Infiintarea copilului de soț

3 august 2018 23

Bună ziuă. Am o dilemă la care nu știu răspuns și nici măcar nu știu la cine să mă adresez. Când am născut copilul nu eram înscriși cu soțul și respectiv copilul a fost scris după familia mea și fără nici un patronimic. Acum, după ce ne-am înscris doresc să îl trec după familia tatălui. Ce trebuie sa fac și unde e nevoie să mă adresez cu cazul respectiv. Mulțumesc mult!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua,
Pentru a perfecta actele copilului, urmeaza sa mergeti la notar si tatal sa faca o declaratie de recunoastere a paternitatii. ulterior mergeti la Oficiul Starii Civile.

4 august 2018