Informație referitor la bunul imobil

8 august 2017 46

Buna ziua. Va rog sa mă îndrumați cum sa procedez. Eu, de pe persoana fizica am făcut o donație pe gospodărie țărănească, am înregistrat totul la cadastru. Pe atunci eram eu administratorul, acum este soția mea. Cînd s-a dus zilele astea la cadastru ii eliberează un document (la cererea băncii), precum ca proprietarul sunt în continuare eu cu codul personal de identitate, dar nu GȚ și codul fiscal al gospodăriei. Eu pretindeam să se schimbe după cum este donația. Ei zic ca nu este posibil, ca conform unei legi este tot aceeași cînd se vorbește de o căsnicie. Va rog, ajutati-ma cum sa procedez. Multumesc mult.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna seara,

Eu presupun că proprietar sunteți dvs în continuare ci nu GȚ deoarece însăși Gospodăria Țărănească are statutul juridic de persoană fizică, fapt reglementat și în art. 3 alin. (1) al Legii privind gospodăriile ţărăneşti (de fermier) ( http://lex.justice.md/md/311579/ ) iar în acea perioadă după cum a-ți specificat în conținutul... mai detaliat speței, administrator al GȚ erați tot dvs astfel ca donația fiind facută către GȚ care avea statutul juridic al dvs, adică pe numele dvs cu codul personal de identitate, ceea ce a făcut ca până astăzi ca această donație să rămână pe numele dvs

9 august 2017
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Într-adevăr, acest aspect cade sub incidența normelor proprietății comune în devălmășie. Luând în considerație faptul că fiecare dintre soți exercită dreptul de proprietate asupra întregului bun, atunci nu are nici un rost operarea modificărilor în ceea ce privește titularul dreptului de proprietate.

SItuația ar fi fost alta dacă soția ar... mai detaliat fi fost unicul membru. Astfel, bunul obiect al donației ar fi aparținut cu titlu de proprietate personală. soției. Și asta doar în condiția în care bunul aparținea anterior donației d-voastră cu titlu de proprietate personală.

Succese!

26 august 2017