Informații false în presă

19 iulie 2019 23

Putem da în judecată o companie care emite gazete pentru o informație falsă?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Valentin Ciuric
  • Avocat

Bună ziua! Doamna Ecaterina,

În baza Legii cu privire la libertatea de exprimare nr. 64 din 23 aprilie 2010, oricărei persoane îi este garantat dreptul de a nu fi defăimat, respectiv, dreptul la apărare împotriva informațiilor false care lezează onoarea, demnitatea şi/sau reputaţia profesională a persoanei, inclusiv prin acționarea instituției mass-media... mai detaliat în judecată.

Vă recomand să vă adresați unui avocat pentru întocmirea cererii prealabile privind dezmințirea informației și a cererii de chemare în judecată.
Acționați prompt, întrucât legea menționată stabilește termeni restrânși pentru depunerea cererii prealabile la adresa instituției mass-media (20 de zile) și pentru depunerea cererii de chemare în judecată (30 de zile).

Cu respect,
Valentin Ciuric
Tel.: 067 699 599

24 iulie 2019