Terenul meu agricol folosit ilegal de o firmă

23 februarie 2021 26

Dețin un teren agricol. O firmă care colectează deşeurile din sat le depozitează pe acest teren, fără acordul meu. Unde trebuie să depun plângere? Şi cum o formulez?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna d-na Irina, e o situație neplăcută. Încercați să apelați la organul teritorial- primărie cu o plîngere, sau la ANSA, care verifică stare epidimiologică a locului, unde este amplasat gunoiul. Dacă nu se primește apelați în instanța de judecată, cu includerea a tuturor cheltuelilor, care le-ați avut și care le... mai detaliat aveți.

24 februarie 2021
Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua. Cred că trebuie mai întîi de întocmit o Plîngere la Primărie şi concomitent subdiviziunii teritoriale a Agenţiei naţionale pentru sănătate publică, Inspectoratului ecologic (subd. teritorială) inclusiv de întcomit o Somaţie persoanei juridice pentru curăţarea terenului de deşeuri şi eliberarea acestuia.

24 februarie 2021