Infracțiunea de FURT in străinătate?

16 iunie 2018 85

Buna ziua. Am așa o întrebare: un prieten de-al meu a furat o haina de 20€ in Italia. Ce risca acesta? Este dosar penal sau poate fi scos la contravențional? Și dacă puteți recomanda un avocat. Nu vorbim de un infractor, pentru ca a făcut asta in urma unui pariu.

Jurist comments 3

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Chiar dacă a fost pariu aceasta nu presupune că persoana va fi liberată de atragerea la răspundere penală sau liberară de pedeapsă penală, sau că fapta nu constituie infracțiune.
Ar fi cazul să consultați un avocat din Italia, care cunoaște legislația statului Italian.

17 iunie 2018
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Nu vă putem spune cu certitudine dacă fapta constituie infracțiunea sau nu deoarece suma de 20 euro poate fi încadrată posibil și sub pedeapsa contravențională de aceea ar fi bine să consulte un jurist/avocat Italian.

17 iunie 2018
  • Jurisconsult

D-na Alexandra în ţara noastră furt simplu ( art. 186 CP ) se consideră dacă depăşeşte suma de 500 lei, trebue de văzut în Italia de la care sumă se consideră furt, aveţi nevoe de un avocat italian.

18 iunie 2018