Inghetare temporara SRL

29 martie 2019 140

Buna ziua. Detin o mica afacere (SRL) si din cauza unor probleme financiare, doresc sa o inghet temporar. E posibil acest lucru? Pe ce termen e posibil de inghetat? Sau cum e mai bine de procedat ca sa nu avem cheltuieli? Unde putem sa ne adresam?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

În conformitate cu art. 30 din Legea nr. 845-XII din 03.01.1992 cu privire la antreprenoriat şi întreprinderi „întreprinderea, la decizia fondatorului/adunării generale, poate să îşi suspende temporar activitatea, pe o perioadă care să nu depăşească 3 ani, în cazul în care nu are datorii faţă de bugetul public naţional,... mai detaliat precum şi faţă de alţi creditori.”

Pașii care urmează să-i efectuați îi puteți vedea aici : https://www.contabilsef.md/ro-procedura-suspend-rii-activit-ii-unei-treprinderi-ru-procedura-suspend-rii-activit-ii-unei-treprinderi-en-44375/aa

29 martie 2019