Îngrădirea accesului în locuință

23 iulie 2024 0

Bună ziua. Sunt divorțat din 16.10.2023, la inițiativa fostei soții (infidelitate), iar din 01.01.2024 achit pensie de întreținere pentru doi copii minori, de 17 și 8 ani. Pe parcursul căsniciei am cumpărat 2 apartamente, proprietate comună. Un apartament este în clădire veche, necesită reparație, iar celălalt este în bloc nou. Copiilor li s-a stabilit domiciliul cu mama. Din 05.06.2023, în temeiul unui ordin de evacuare silită, eu am părăsit locuința comună. Ulterior au fost mai multe ordonanțe de protecție absolut neîtemeiate. Din 05.06.2023 până în prezent eu am văzut copiii cumulativ două ore. Fosta soție a schimbat samavolnic lacătele de la ușă și nu-mi permite accesul în locuință. La fel, nu-mi permite să comunic cu copiii, eu fiind nevoit să locuiesc în apartamentul vechi. Ce acțiuni aș putea întrepride pentru a o trage la răspundere pentru faptul că nu-mi permite accesul în locuință, eu având viza de reședință acolo. Pot să inițiez un proces pentru a anula toate ordonanțele? Faptul că am ordonanțele respective ar putea influiența stabilirea graficului de întrevederi pe care l-am inițiat? Menționez că nu sunt o persoană violentă.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna seara Andrei, cu violaritate terbuie să o leși, ești om deștept, comportamentul tău pentru fosta soție e clar, la ziua de astăzi ea protejază copii, mai ales ea are documente de confirmare, precum că a fost violență din partea DVS asupra ei, să le anulezi e o chestie îndelungată,... mai detaliat eu nu cunosc baza pentru a fi emise așa ordonanțe în protejarea soției și copilor DVS. DVS sunteți în drept să vă adresați la organul de tutelă din prejma raionului sau sectorului, unde vă aflați acuma să ceriți un grafic pentru a avea întâlnire cu copii, în caz dacă o să vă fie refuzat, DVS trebuie să vă adresați în judecată, dar să țineți minte, că fost soție o să se folosească de documentele, de care deține ea. E o situație ne plăcută, succese.

24 iulie 2024