Îngradirea locului privat de parcare

7 aprilie 2020 140

Bună! Dețin un loc de parcare subterană într-un bloc locativ. Recent m-am hotărît să-mi "îngrădesc" proprietatea construind un perete din fortan și să-mi instalez roleta. M-am adresat asociației în condominiu cu cererea de a instala contor (ca sa fie legal și corect) - cu contorul probleme nu sunt, însă mi-au comunicat că nu am voie să-mi închid locul de parcare fără a avea acte necesare de la instituțiile abilitate.
Fiind o asociație recent formată, nu mi-au putut răspunde de ce acte concret și de la cine trebuie să le am, și m-au rugat sa nu construiesc nimic ca ACC sa nu aiba probleme in viitor.
Va rog sa ma ajutați cu legea care interzice acțiunile mele sau care ar fi actele de care am nevoie ca să-mi construiesc un perete+roletă sau măcar roletă.
Mulțumesc anticipat!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,
ACC-ul face referire la posibila nevoie de autorizație în construcții care se obține de la primăria/pretura din raza unde se află garajul dvs.

Un asemenea perete ar putea să nu necesite nevoia de obținere a autorizației de construcție de și ar fi bine să contactați pretura pentru a concretiza acest... mai detaliat moment.

8 aprilie 2020