Ingradirea ograzii a unui bloc locativ

8 ianuarie 2019 306

Bună ziua. Suntem doua blocuri locative nou construite, compania de construcție a casei vecine a îngrădit ograda cu gard și a instalat porți, nu au acte legale pe instalarea gardului. Ca rezultat, ograda noastră a devenit drum de trecere pentru casa lor și plus la asta masinile merg cu o viteză excesivă! Cum putem să îi obligăm să demoleze gardul ca sa avem si noi acces la ieșirile din ograda lor? Dacă mă puteți ajuta ce lege interzice ingradirea blocurilor locative?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Terenul aferent blocului aparține cu drept de proprietate comună proprietarilor de apartamente din acel bloc.

În temeiul dreptului de proprietate, se pot executa lucrari de îngrădire a spațiului.

Acest drept îl au și locatarii celuilalt bloc.

Conditia în ambele cazuri este ca terenul să aparțină în condominiu, proprietarilor de... mai detaliat apartamente.

Dacă este un teren ce aparține statului, îngrădirea este ilegală.

În acest caz, aveti dreptul sa solicitati demolarea gardului, în instanța de judecată, sau prin depunerea unei plângeri la Politie.

In cazul in care căi de acces la drumul public de la blocul neîngrădit, există doar prin terenul îngrădit, trebuie discutata instituirea unei servituți de trecere.

Referitor la automobile, puteti solicita Poliției rutiere instalarea unor limitatoare de viteză în zonă.

8 ianuarie 2019