Îngrijirea persoanei pina la moarte

17 ianuarie 2018 60

Bună ziua. Intrebarea: tatal meu a avut grija de o persoană toata viata pina la decesul ei. Cum poate intra in posesia bunurilor decedatei? Nu exista testament si nu are rude de niciun grad in viață. Care ar fi procedura? Avem scos de la primarie precum ca tatal meu a avut grija toata viata si a suportat toate cheltuielile de înmormântare.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Potrivit prevederilor articolului 320 Cod civil RM - „Modurile de dobîndire a dreptului de proprietate” sunt stipulate următoarele:
(1) Dreptul de proprietate asupra unui bun nou, realizat de persoană pentru sine se dobîndeşte de către aceasta dacă legea sau contractul nu prevede altfel.
(2) Dreptul de proprietate se poate dobîndi, în condiţiile... mai detaliat legii, prin ocupaţiune, act juridic, succesiune, accesiune, uzucapiune, precum şi prin hotărîre judecătorească atunci cînd aceasta este translativă de proprietate.
(3) În cazurile prevăzute de lege, proprietatea se poate dobîndi prin efectul unui act administrativ.

Astfel, în cazul în care tatăl Dvs. ar fi avut un testament sau un Contract de înstrăinare a bunului cu condiția întreținerii pe viață acesta ar fi putut să moștenească sau devină proprietar în baza contractului bunurile defunctului.

Conform articolului 1515 Cod civil al RM - „Trecerea bunurilor fără succesor în proprietatea statului” sunt prevăzute următoarele
(1) Patrimoniul succesoral trece în proprietatea statului în baza dreptului de moştenire asupra unui patrimoniu vacant dacă nu există nici succesori testamentari, nici legali sau dacă nici unul din succesori nu a acceptat succesiunea, sau dacă toţi succesorii sînt privaţi de dreptul la succesiune.
(2) Statul intră în posesiunea patrimoniului succesoral prin eliberarea unui certificat de succesiune vacantă.
(3) Ordinea moştenirii şi evidenţa patrimoniului succesoral vacant, precum şi transmiterea acestuia în proprietatea statului, se stabilesc prin lege.

17 ianuarie 2018
Octavian Cazac
  • Avocat

Cu siguranţă el drept de moştenire nu are.
Dar ar putea cere recuperarea, din contul masei succesorale, a echivalentului întreţinerii, dacă are dovezi suficiente privind valoarea întreţinerii. Un asemenea drept de restituire s-ar baza pe regulile privind îmbogăţirea fără justă cauză prevăzute de Codul civil.
Situaţia însă este foarte atipică şi... mai detaliat nu cred că există jurisprudenţă care v-ar susţine în această situaţie.

17 ianuarie 2018