Înjurături și amenințări

29 august 2022 54

Bună! Sunt divorțată și fratele fostului soț mă înjură prin mesaje vocale pe mesenger, mă amenință că nu scap așa ușor de ei. Pretinde că le sunt datoare cu 2.500€ și o să scoată din mine acești bani cu orice preț! Ce pot face pentru că deja nu mai suport să primesc zilnic așa mesaje!

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Daniela, eu vă propun să vă adresați cu o plângere la poliție pentru a fi tras la răspundere conform Codului contravențional Articolul 69. Injuria

(1) Injuria, adică vorbele sau faptele care lezează onoarea şi demnitatea persoanei,

se sancţionează cu amendă de la 9 la 18 unităţi convenţionale sau cu muncă... mai detaliat neremunerată în folosul comunităţii de la 10 la 20 de ore.

(2) Injuria adusă în mass-media

se sancţionează cu amendă de la 12 la 24 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 15 la 30 de ore.
Conform Codului penal Articolul 155. Ameninţarea cu omor ori cu vătămarea gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii
Ameninţarea cu omor ori cu vătămarea gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii, dacă a existat pericolul realizării acestei ameninţări,
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 550 la 750 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de la 1 la 3 ani.

30 august 2022