Injuria

29 aprilie 2020 48

Salut! Injuria adusă în public, vorbele sau faptele care înjosesc onoarea şi demnitatea persoanei, se sanctioneaza cumva? Am un vecin care imi terorizeaza mama in continuu. Cum putem rezolva situatia data?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Oxana,

Conform codului contravențional Injuria, adică vorbele sau faptele care lezează onoarea şi demnitatea persoanei, se sancţionează cu amendă de la 9 la 18 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 10 la 20 de ore.

30 aprilie 2020