Inmatriculare auto Ro in Md

16 februarie 2021 77

Buna ziua. Am o masina cu numere romanesti (sunt proprietarul acesteia) si vreau sa o inmatriculez in Moldova, tot pe numele meu. Care este procedura de inmatriculare in Moldova, luand in calcul ca am dubla cetatenie? Exista vreo procedura simplificata intre Romania si Moldova? Multumesc.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
reguli generale http://asp.gov.md/node/1848

17 februarie 2021

Multumesc pentru raspuns. Vroiam sa stiu daca inainte de a o inmatricula in Moldova trebuie sa o radiez din Romania? sau exista vreo intelegere intre Moldova si Romania, si nu mai e nevoie de radiere ci o pot inmatricula direct in Moldova, iar radierea in Romania facandu-se automat? Multumesc.

17 februarie 2021