Înmatricularea unui autoturism

5 octombrie 2023 3

Vă salut! Aș dori să vă întreb dacă o companie străină (nerezidentă a RM) poate cumpăra un autoturism în Republica Moldova (ex. Dealer Auto Toyota) și să îl înmatriculeze în Republica Moldova cu numere moldovenești? Menționez: compania nu este rezidentă a RM și nu are reprezentanță/filială legală în Moldova. Vă mulțumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Ion, pentru o claritate DVS sunteți în drept să vă adresați oficial la ASP ( mun. Chișinău, str. A, Pușchin 42 sau la anticamera@asp.gov.md ) solicitare de dorit să fie înscris pentru a obține un răspuns oficial, pentru a vă orienta în țară, ce și cum.

6 octombrie 2023