Inregistrare dictafon la lucru

16 septembrie 2018 70

Buna ziua. Spuneti-mi va rog, se poate folosi dictafonul la lucru in caz ca ai dubii ca colegi pun ceva la cale impotriva ta? Si daca se adevereste faptul asta, ii pot da in judecata dupa ce ma concediez sau nu? Va rog mult sa-mi raspundeti!

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Înainte de a vă răspunde la prima întrebarea urmează să concretizăm răspunsul întrebării numarul 2, și anume faptul că, înregistrarea audio nu poate servi ca probă în cazul dat întru demonstrarea vinovăției și asta deoarece în RM nu există o expertiză care să concretize că vocea corespunde cu a... mai detaliat persoanei bănuite.

Sunt o mulțime de metode prin care vă puteți apăra drepturile care le aveți în calitate de angajată, de aceea, adresațivă la un avocat sau discutați dubiile avute cu angajatorul dvs pentru aplanarea situației.

16 septembrie 2018

Va multumesc mult.

16 septembrie 2018