Înregistrarea a doi coproprietari ai unui imobil

3 decembrie 2023 3

Bun găsit! Intenționez să procur un lot pentru construirea unui imobil împreună cu fratele meu. Am dori ca la notar să fim indicați ambii în calitate de coproprietari ai terenului. Este posibil sau nu? La fel și în registrul cadastral. Plata va fi efectuată prin transfer bancar în contul vânzătorului de către fiecare din noi, în mod independent, reprezentând 50/50 din prețul total. Vă mulțumesc anticipat!

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Desigur este posibil să procuraţi împreună cu fratele câte1/2 cotă parte din acel teren.
Comunicaţi despre aceasta notarului la momentul încheierii contractului de vânzare-cumpărare.

4 decembrie 2023