Inregistrarea actului de divort

16 martie 2020 95

Buna ziua. Casatoria a fost desfacuta prin hotarare judecatoreasca, insa nu am depus la Oficiul starii civile cerere pentru inregistrarea actului de divort. Care este valabilitatea certificatului de casatorie daca nu solicit certificatul de divort?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Nu trebuie să vă faceți griji pentru asta, deoarece instanță de judecată care a examinat litigiul trebuie să expedieze Oficiului stării civile un extras de pe hotărâre și originalul certificatului de căsătorie pentru înregistrarea desfacerii căsătoriei.
Astfel, nu vă rămâne decât să achitați taxa 100 sau 200 lei, cât și de... mai detaliat la cine a dispus instanța prin hotărâre și să solicitați eliberarea certificatului de divorț.

Succes!

16 martie 2020