Înregistrarea afacerii

28 noiembrie 2018 256

Am o ideie de afacere cu caracter social. Voi vinde produse handmade online. Vreau să înregistrez oficial afacerea, dar am câteva întrebări:
1. Care ar fi cea mai potrivită formă organizatorico-juridică ?
2. Care sunt pașii de înregistrare și documentele necesare?
3. Cum are loc crearea unui cont bancar al firmei?
4. Este necesară angajarea oficială a persoanelor implicate in producere, dacă ele lucrează part-time, de acasă?
5. Mai sunt și alte detalii legate de înregistrare de care trebuie să țin cont?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Forma de organizare poate fi Întreprindere individuala sau SRL, care e cea mai potrivită alegeți d-stră, fiecare are atit plusuri cit si minusuri.
Posibil e si organizarea activității sub patentă la fisc, doar ca nu veți putea angaja personal.
Pentru inregistrare ÎI si SRL vă apropiați la ASP o sa fiți... mai detaliat informat expres și corect despre toate actele necesare cit și cheltuielile ce urmeaza a fi suportate.
Contul bancar urmeaza a fi creat în urma inregistrarii formei persoanei juridice, procedura e simplă, cu toate actele de inregistrare a companiei vă adresați la filiala unei banci unde doriți sa vă deserviți pe viitor.
Activitatea part time deasemenea impune obligația de angajare oficială, contrar, este pe riscul d-stră.
În cazul inregistrării unui ÎI sau SRL, in caz ca nu aveți pentru inceput un flux mare de activitate, angajați part time un contabil, deoarece se impun obligații de plată fiscale și sociale.

29 noiembrie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
De asemenea, vă recomand să trageți o privire asupra Legii cu privire la comerțul electronic, odată ce ați menționat că doriți să vă ocupați de comerțul on-line.
Link-ul de trimitere la lege: http://lex.justice.md/md/313078/

La fel ar putea fi necesară obținerea anumitor acte permisive (ex.: autorizație, etc.)

29 noiembrie 2018