Inregistrarea bunului imobil

30 septembrie 2018 113

Doresc sa inregistrez bunul imobil - un teren si casa construita pe el. La masurari, s-a connstata ca sunt 15 ari si nu 11 ca in documentul oficial. Este vre o posibitate de a inregistra restul 4 ari? Terenul asa a fost mereu, din buni strabuni.

Jurist comments 3

Leonid Popescu
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna Ziua! Daca la Oficiul cadastral este inregistrat terenul cu suprafata de 11 ari, iar in realitate aveti in posesie 15 ari, atunci urmeaza sa va adresati la Primarie cu cerere sa va transmita in arenda (locatiune) portiunea de teren cu suprafata de 4 ari. Deasemenea puteti sa solicitati de... mai detaliat la Primarie sa va vinda aciasta portiune de 4 ari. Primaria va admite cererea d-stra numai in cazul cind nu se poate creat din aciasta portiune un bun imobil separat. Pentru o consultatie ma detaliata urmeaza sa prezentati mai multa informatie, si unume as vrea sa stiu ce document oficial aveti pe acest teren de pamint. Este privatizat terenul de 11 ari sau nu?

1 octombrie 2018
Nicolae Beschieru
  • Parajurist

Buna Mariana. Dacă spuneți că acest teren este din moși-străbuni, atunci în arhive, în registrele agricole din primărie trebuie să fie consemnat acest lucru. Dacă găsiți așa ceva, veți deveni proprietar conform art. 332 Cod Civil RM.

1 octombrie 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

in baza actului de masurare intocmit de inginerul cadastral, trebuie sa depuneti o cerere la oficiul cadastral teritorial prin care sa solicitati corectarea erorii ce tine de suprafata bunului imobil. Daca raspunsul la aceasta cerere (OCT trebuie sa va dea un raspuns in 30 zile) va fi negativ, reveniti pentru... mai detaliat detalii. Argumentati in cerere ca constatarile din actul de masurare, fiind mai recente, primeaza/au valoarea mi mare fata de inscrieile din Registrul bunurilor imobile.

1 octombrie 2018