Inregistrarea companiei de criptovalute

13 februarie 2022 78

Buna ziua. Exista vreo posibilitate de a inregistra o firma (start-up), care va lucra cu criptovalute? Daca da, atunci cum declar asemenea operatiuni?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Dumitru,

Pentru practicarea unui asemenea gen de activitate este necesar să constituiți o Societate cu Răspundere Limitată și din start să indicați genurile de activitate care doriți să le practicați.

Instituția Publică competentă de înregistrarea și evidența persoanelor juridice este Agenția Servicii Publice.
Pentru mai multe detalii accesați pagina web a instituției... mai detaliat urmând link-ul de mai jos:
http://asp.gov.md/ro/servicii/persoane-juridice/21/211

Mai multe informații privind reglementările la nivel național cu referire la cripto-valută și tranzacționarea cu cripto monede o găsiți accesâng pagina web de mai jos.

https://www.bnm.md/ro/search?search_name=cripto-valut%C4%83

În articolele publicate de către Banca Națională a Moldovei veți regăsi poziția autorității publice referitor la acest capitol.

Ar fi bine în prealabil să consultați specialiști în domeniul financiar-bancar și fiscal de la companii precum PWC, KPMG și altele.

Succes.

14 februarie 2022