Inregistrarea documentelor de divort si decadere din drepturi parintesti in tara de orgine a tatalui

19 iunie 2017 57

Buna ziua. O ruda a fost casatorita cu un cetatean de origine turca. La moment, au doi copii minori dintre care un copil se afla cu tatal in Turcia (procura care a fost facuta de mama deja este expirata pe copil), iar tatal nu doreste sa aduca copilul inapoi mamei. Ei in RM sunt divortati, tatal decazut din drepturile parintesti. Intrebarea este urmatoare: poate doamna prin consulatul Turciei sa transmita documentele de divort şi decadere din drepturi parintesti pentru inregistrare in Turcia ca sa poata sa isi ia copilul inapoi sau care ar fi modalitarea de rezolvare a acestei probleme? (mentionez doamna are cetatenie turca). Multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Cunoscind procedura indelungata de legalizare si executare , comisie rogatorie , implicarea mai multor institutii , v-as sugera deoarece toti sunteti cetateni ai Turciei , sa-l decadeti pe tatal din drepturile parintesti acolo pe loc , fiind mai usoara o eventuala executare a unei hotariri!
Consultati un avocat din Turcia :https://www.hg.org/firms-turkey.html
dupa... mai detaliat locul aflarii tatalui si copilului !

19 iunie 2017