Inregistrarea la domiciliu

5 noiembrie 2017 74

De la prima casatorie mi-a ramas partea mea de casa dupa partajare care la cadastru a fost inregistrata pe un singur numar. Adica achimbari nu poate face nici o parte fara acordul celuilalt? Pe cit e de corect - nu stiu, dar mi s-a spus ca alta solutie nu exista. Fiind recasatorita - am inregistrat pe actualul sot in casa si la sectia de inregistrare mi s-a explicat ca, conform certificatului de casatorie eu am dreptul sa-l pun la evidenta in casa, dar de scos de la evidenta n-o sa pot singura, fara acordul fostului sot. Intrebarea este - in caz de divort cu actualul sot - voi putea sa-l scot de la evidenta din casa fara acordul celeilalte parti? Ce este corect in tot ce sa petrecut din punct de vedere juridic si la ce poate pretinde mai departe actualul sot in caz de divort? Multumesc mult.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Nu ve-ti putea pina nu stabiliti cotele parti din apartamentul mentionat ! Atita timp cit aveti cote-parti ideale , este nevoie de acordul ambilor pentru scoaterea persoanei(sotului actual) de la evidenta . Sotul actual nu poate pretinde la nimic in caz de divort , bunul a fost dobindit din prima... mai detaliat casnicie !
Succes!

9 noiembrie 2017