Inrolarea in armata

28 noiembrie 2018 69

Daca fac cursuri de meserie la o scola profesionala, pot sa ma ia la armata poate sau numai dupa terminarea cursurilor?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare

Conform al. 4, art. 31, Legea cu privire la pregătirea cetăţenilor pentru apărarea Patriei:

(4) Amînarea încorporării în serviciul militar în termen, dictată de necesitatea continuării studiilor, se acordă recruţilor care îşi fac studiile în instituţii de învăţămînt secundar, ciclul I – gimnazii și ciclul II – licee, în instituții de... mai detaliat învăţămînt profesional tehnic secundar – școli profesionale, în instituții de învăţămînt profesional tehnic postsecundar şi postsecundar nonterţiar – colegii ori în instituţii de învăţămînt superior – universități, academii de studii, institute, şcoli superioare, şcoli de înalte studii etc., cu orice formă de instruire, pe termenul stabilit de programele de studii.

Servus

28 noiembrie 2018