Înscriere în Registrul bunurilor imobile

21 septembrie 2024 0

Bună ziua. După decesul tatălui, am mers la Registrul bunurulor imobile ca să iau un extras și am aflat ca apartamentul acestuia nu a fost înregistrat. Apartamentul e într-o cooperativă de construcție a locuințelor. Sunt în posesia următoarelor documente: cerificat de înregistrare de la БТИ, certificat care confirmă că tata a achitat cooperativa. Aștept sa primesc moștenirea. O să pot înregistra apartamentul în registru?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Alte domenii

e3) certificatul eliberat de către cooperativa de construcţie a locuinţelor sau cooperativa de construcţie a garajelor (art. 18 Legea privatizării fondului de locuinţe nr. 1324-XII din 10 martie 1993, anexa nr. 3 la Hotărîrea Guvernului nr. 99 din 10 februarie 2014 pentru aprobarea Regulamentului privind recepţia garajelor din cooperativele de... mai detaliat construcţie a garajelor) sau certificatul eliberat de Asociația de proprietari din condominiu, în cazul reorganizării cooperativei de construcție a locuințelor sau cooperativei de construcție a garajelor în Asociația de proprietari din condominiu (art. 87 din Legea nr. 187/2022).

[Pct.22 lit.e3) modificată prin OARFC54 din 11.07.23, MO347-350/14.09.23 art.878; în vigoare 14.10.23]

nu văd o problemă...............căutați aici... https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=139088&lang=ro#

22 septembrie 2024