Inscrierea copilului in familia mamei

12 septembrie 2018 78

Buna ziua. Initial certificatul de nastere al copilului a fost eliberat in familia mamei si fara tata. Ulterior am solicitat prin cerere sa fie inscris tatal si familia acestuia, astfel am schimbat certificatul de nastere. Acum copilul este cu familia tatalui si tatal este inscris in certificat. Am ajuns la o concluzie impreuna cu tatal ca este necesar sa schimbam inapoi totul cum a fost initial: copilul sa fie in familia mamei si fara tata. Cum este posibil de facut?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Iana,
Odată ce ați făcut mențiunile respective și ele sunt corecte datele respective așa vor rămâne.
Unica ce ați putea face, dacă și tatăl este de acord este doar să modificați numele de familie al copilului în numele Dvs., în rest la rubricile referitoare la informația despre tatăl copilului acesta vor... mai detaliat rămâne intacte atât timp cât sunt corecte.

În cazul în care nu locuiți împreună cu tatăl copilului și urmează să plecați peste hotare pentru a vă stabili împreună cu copilul cu traiul permanent acolo, o să aveți necesitate de o declarație notarială din partea tatălui.

Dacă sunt careva alte aspecte le expuneți pentru că la moment nu este clară intenția și motive Dvs de ce doriți să procedați astfel.

12 septembrie 2018
Marina Bzovii
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

IANA,
Din păcate nu este atât de ușor să reveniți la etapa inițială, în legătură cu schimbarea numelui de familie contactați Oficiul Stării Civile (pentru a modifica numele de familie pe cale administrativă) vedeți detalii https://servicii.gov.md/ServicePrint.aspx?id=02ecc0a2-43d5-412f-8838-0211e741747e. Poate reprezentantii Oficiului Starii Civile o sa va ofere o solutie. A doua problemă este... mai detaliat că copilul nu poate rămâne fără tată o dată ce acesta a recunoscut copilul, mai exact tatăl Nu are dreptul să conteste paternitatea, dacă el a fost persoana care a fost înscrisă drept tată al copilului în baza declaraţiei comune a acesteia şi a mamei copilului sau în baza declaraţiei proprii, dacă în momentul depunerii acesteia ştia că nu este tatăl firesc al copilului (Conform art. 49 a Codului Familiei).

12 septembrie 2018