Înscrierea tatălui în certificatul de naștere

11 octombrie 2021 19

Buna ziua. Sunt originara din Republica Moldova. Atunci când am născut, din motive personale, am refuzat ca numele tatălui copilului sa fie înscris in certificatul de naștere.
Lucrurile s-au schimbat acum și vreau sa întreb care este procedura de înscriere a numelui tatălui in certificatul de naștere moldovenesc și, deoarece avem și documente românești, care este procedura de înscriere în certificatul românesc? Multumesc!

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna d-na Alexandrina, v-a fi normal dacă DVS o să înaintați o erere la ambasada Romăniei și să-i întrebați cum v-a fi procedura.

11 octombrie 2021